Polska Szkoła "Fair Play"

im. Jana Pawła II w Claremorris

Informacje ogólne


Facebook: www.facebook.com/polskaszkola.fairplay/

image

Polska Szkoła "Fair Play" im. Jana Pawła II w Claremorris rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2013 roku. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godz.17.00- 19.30 w Curam Family Centre. Budynek z własnym parkingiem znajduje się w centrum miasta przy kościele i jest świeżo po remoncie. Do dyspozycji mamy dwie dobrze wyposażone sale w których prowadzimy zajęcia w dwóch grupach wiekowych. Dodatkowo w razie potrzeby korzystamy z dużej sali przystosowanej do imprez okolicznościowych i prezentacji. Jesteśmy małą rodzinną szkołą ,która na dzień dzisiejszy uczy i wychowuje 19 uczniów z rodzin polskich jak i mieszanych.

Główne nasze zadanie to nauka j. polskiego w mowie i w piśmie w oparciu o literaturę i poezję polską. Pielęgnowanie kultury polskiej, poszerzanie wiedzy o Polsce jej historii, nauka geografii, przyrody, matematyki, wiedzy o społeczeństwie. Organizacja szkolnych zabaw i imprez okolicznościowych dla dzieci typu: Dzień Dziecka ,Andrzejki, Mikołajki, Wigilia, kiermasze oraz wystawianie przedstawień np. Jasełka, Akademie. Na wymienione zabawy są zapraszani również rodziny, przyjaciele i sympatycy szkoły.

Przez okres dwóch lat dzieci z naszej szkoły aktywnie uczestniczyły w polskich Mszach Św. w Knock poprzez czytanie liturgii słowa, śpiewanie psalmów, pieśni kościelnych oraz przygotowanie darów. Działalność polskiej szkoły wspierana jest przez lokalne władze świeckie i kościelne. Wszelkie wydarzenia mają na celu podtrzymywanie kultury polskiej za granicami kraju, jednoczenie Polonii oraz przybliżenie polskiej kultury społeczeństwu irlandzkiemu.